OGŁOSZENIE

Pragnę poinformować, że do naszej Parafii zgłosił się pełnomocnik firmy Polkomtel Infrastruktura Sp. z o.o. będącej operatorem sieci telefonii komórkowej Plus z propozycją lokalizacji stacji bazowej na wieży kościoła.

Dzięki współpracy z Biurem Architektonicznym Archivia – Jerzy Nowak, które odpowiada za prace projektowe przy budowie kościoła opracowano koncepcje lokalizacji urządzeń stacji bazowej, które dzięki zastosowaniu elementów maskujących nie będą eksponowane na widoku wieży. Na bazie przedmiotowej koncepcji zostało wykonane również opracowanie środowiskowe obrazujące przewidywanie oddziaływanie stacji bazowej na środowisko.

Mając na uwadze liczne kontrowersje, które są związane z budową stacji bazowych a przede wszystkim dobre relacje w naszej wspólnocie parafialnej zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby na spotkane, które odbędzie się we wtorek 9-go lipca 2019 roku o godzinie 19.00 w dużym kościele celem przedyskutowania powyższej propozycji.

W spotkaniu swoje uczestnictwo zadeklarował:

• Piotr Miliszkiewicz (przedstawiciel firmy Eltel Networks Telecom Sp. z o.o. działającej na zlecenie Polkomtel Infrastruktura Sp. z o.o)

• Adam Macioch (Kierownik Laboratorium Pomiarowego Mobi-Telecom)

Wymienione osoby oferują przybliżenie tematyki związanej z procesem budowy stacji bazowych telefonii komórkowej, ich oddziaływaniem na środowisko oraz przepisów prawa regulujących powyższe zagadnienia.

2 komentarze

1. Lech

Witam. Po spotkaniu mieszkańców w omawianej sprawie instalacji stacji przekaźnikowej telefonii komórkowej w wieży kościoła na Bezrzeczu odniosłem wrażenie, że nie wszyscy rozumieją, czym jest rozwój technologiczny w telekomunikacji. Rozumiem obawy oddziaływania szkodliwego zbyt wysokiego pola elektromagnetycznego na organizm ludzki, lecz natężenie pola elektromagnetycznego wytwarzane zgodnie z normami i przepisami jest dopuszczone na jej bezpieczne wytwarzanie. Mamy tego przykłady we własnym domu gdzie są urządzenia, które wytwarzają o wiele większe pole elektromagnetyczne niż telefonia komórkowa i to jest tolerowane. Weźmy na przykład w kuchni działanie płyty indukcyjnej, która potrzebuje aż od 2-3 KW energii. To samo się tyczy mikrofalówek i wszelkich nawilżaczy powietrza. Ne wspomnę o telewizji nowej generacji ( proszę zbliżyć dłoń do działającego ekranu , jeśli odczujemy ciepło to możemy być pewni , że w tej chwili grillujemy swoje tkanki). Nie wspomnę o elektronicznej niani i bezprzewodowych systemów monitoringu. Dając do ręki dziecku do zabawy telefon komórkowy trzeba pamiętać, że te urządzenie bezpośrednio wytwarza o wiele silniejsze pole elektromagnetyczne niż pobliska stacja przekaźnikowa. Nie bez przyczyny dostajemy w zestawie słuchawki douszne od producenta telefonu, aby je stosować nie tylko do słuchania muzyki. Ran sumując, jeśli pozbędziemy się w/w przykładowych urządzeń z własnego domu jestem w stanie podyskutować merytorycznie na temat szkodliwości promieniowania pola elektromagnetycznego.
    A tak na marginesie słuchając na zebraniu, co nie, których osób, że nam nowy przekaźnik jest nie potrzebny, bo mamy w tej chwili zasięg, to pragnę poinformować, że od przyszłego roku wchodzi nowa technologia łączności 5G powiązana z naziemną telewizją i nie będziemy w przyszłości mieli łączności z telefonem ani z telewizorem. Ktoś powie, że jest już przekaźnik i wystarczy go zmodernizować. Niestety nie wystarczy, nowa technologia ( nieunikniona – 50 razy szybszy Internet i media powiązane) powoduje przymus wybudowania gęściej przekaźników do pokrycia danego rejonu.
    Dzisiaj mamy szansę wybudowania przekaźnika w najbezpieczniejszym miejscu na Bezrzeczu ( najwyższy punkt i najmniejsze oddziaływanie na środowisko pola elektromagnetycznego, co się bezpośrednio wiąże z największym pokryciem sygnału bez konieczności stawiania dodatkowych stacji przekaźnikowych w planowanym rejonie). Natomiast architektura instalacji tylko wewnątrz wieży w miarę zabezpiecza opłacalność pobliskich działek jak i wyglądu zewnętrzny kościoła.
    Jestem za instalacją tego przekaźnika w wieży, przemawiają na to następujące argumenty
    1. Rozwój technologii telekomunikacji jest nieuchronny i zróbmy wszystko, aby takie decyzje były konsultowane z mieszkańcami ( mamy np. przykłady w rozwoju systemów „bezpieczne miasto” czy planowany Internet na kolei gdzie w ramach ogólnego bezpieczeństwa nikt nikogo nie pyta o zgodę na stawianie stacji przekaźnikowych)
    2. Koszt budowy wieży z konieczną infrastrukturą poniesie operator a co miesięczna dzierżawa wspomoże opłacenia ogrzewania i prądu kościoła.

Pozdrawiam Lech , mieszkaniec Bezrzecza